Gdzie jeszcze TUW-y mają szansę się sprawdzić?

14.06.2017


Udział ubezpieczycieli wzajemnych w polskim rynku należy do najniższych w Europie. Może to oznaczać, że wolimy powierzać nasze bezpieczeństwo finansowe dużym spółkom kapitałowym albo po prostu brakuje nam świadomości na temat tego jak można wykorzystać ideę wzajemności do ochrony przed ryzykiem związanym z naszym codziennym życiem. Taki stan rzeczy sprawia, że pole do rozwoju ubezpieczeń wzajemnych w Polsce jest wyjątkowo obszerne.  
 
Często słyszymy, że mechanizm ubezpieczenia wzajemnego znajduje zastosowanie wśród państwowych spółek czy samorządów lokalnych. W rzeczywistości, na tego typu formie ubezpieczeń skorzystać może każdy. Istnieje wiele aspektów naszego życia, o które możemy się zatroszczyć za pomocą odpowiedniego ubezpieczenia. Wielu Polaków decyduje się np. na ubezpieczenie swojego mieszkania od zalania czy pożaru. Praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie taką polisę. Wyobraźmy sobie jednak, że w miejsce ubezpieczyciela wejdzie wspólnota mieszkańców danego budynku, czy osiedla. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy mogliby niższym kosztem uzyskać ochronę ubezpieczeniową na podobnej zasadzie, jak obecnie działają np. fundusze remontowe w spółdzielniach mieszkaniowych.   
 
Innym przykładem społeczności, które mogłyby skorzystać na zmianie sposobu ubezpieczenia są korporacje zawodowe. Osoby wykonujące wolne zawody bardzo często podlegają obowiązkowi ubezpieczenia, który realizują za pomocą polis oferowanych przez towarzystwa komercyjne. Biorąc pod uwagę, że osoby te są już zrzeszone w samorządzie zawodowym posiadającym stosowne organy, to stworzenie przez nie systemu ubezpieczeń wzajemnych nie powinno nastręczać żadnych trudności. W podobnej sytuacji znajdują się również członkowie wielu stowarzyszeń hobbystycznych takich jak związki łowieckie czy wędkarskie. Oni również podlegają obowiązkowi ubezpieczenia i posiadają instytucje, które mogłyby skutecznie zająć się obsługą ubezpieczeń wzajemnych.  
 
Przykłady grup, które mogą skorzystać na ubezpieczeniu na zasadzie wzajemności można mnożyć. Wszystkie one mają jednak kilka wspólnych cech: dotyczą osób już powiązanych w ramach jakiejś organizacji i stojących w obliczu bardzo zbliżonych zagrożeń, przed którymi można się skutecznie zabezpieczyć za pomocą polisy ubezpieczeniowej. Jedynym, czego potrzeba do odniesienia korzyści z ubezpieczenia wzajemnego jest chęć do działania.

Zadzwoń: 58 550 96 00
lub napisz do nas: info@fwuw.pl